شرکت کرانه سپهر آسیا (سهامی خاص) صادرات، واردات، ترخیص کالا

تاریخ
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

Monday 20 May 2019

نرخ ارز

سوالات متداول

1- ترخیص کالا چیست ؟

به روند انجام تشریفات قانونی امورگمرکی که منجربه صدور مجوز جهت خروج کالا از گمرکات به داخل کشور می شود اطلاق می گردد.

2- برای ترخیص کالا چه مدارکی لازم است؟

Performa(پیش فاکتور) ،ثبت سفارش ،invoice (فاکتور) ،عدلبندی یا پکینگ ،بارنامه ،قبض انبار، ترخیصیه ، گواهی مبدا، کارت بازرگانی ومدارک شخص یا شرکت وارد کننده.

3 - چه کسانی می توانند اقدام به واردات کالا نمایند؟

کلیه شرکتها و اشخاص حقیقی که دارای کارت بازرگانی معتبر باشند می توانند نسبت به واردات کالاهای مجاز، اقدام نمایند.

4 - آیا محدودیتی برای ورود کالا وجود وجود دارد؟

وارد کنندگان دارای کارت بازرگانی از سه گروه کالایی مجاز که قبلا آنرا به اتاق بازرکانی اعلام کرده و در کارت بازرگانی آنها درج گردیده می توانند کالا وارد نمایند.

5 - پروفرما چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

پروفرما یا پیش فاکتور،برگه ای است که فروشنده قبل از فروش قطعی به درخواست خریدار صادر می کند،از خصوصیات مهم آن اعلام قیمت کالا طی زمان محدود ،کشور سازنده، نوع ارز، نوع قرار داد خرید ، نام خریدار و مشخصات دقیق کالا از دیگر مولفه های آن آست.

6 - کسانی که کالای تجاری به گمرک وارد کرده و دارای کارت بازرگانی نیستند چگونه می توانند کالای خود را ترخیص کنند؟

این اشخاص می توانند،پس از دریافت قبض انبار از گمرک ،آنرا در دفترخانه اسناد رسمی بنام اشخاص یا شرکتهایی که دارای کارت بازرگانی معتبر هستند،صلح نمایند،تا آنها طی قراردادی که با وارد کننده دارند نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.

7 - ثبت سفارش چیست ؟

کلیه کالاهای مجاز وارداتی لازم است قبل از اقدام به ترخیص در سایت ثبت سفارش (sabtaresh.tpo.ir) ثبت شود تا مجوز ورود برای آن صادر شود.

8 - چه مدارکی برای ثبت سفارش لازم است؟

کارت بازرگانی معتبر، ثبت نام در سایت ثبتارش ، پروفرما

9 - آیا وارد کننده کالا می تواند شخصا اقدام به ترخیص کالا نماید؟

بلی

10 - ترخیص کار یا حق العملکار گمرک چه کسانی هستند؟

اشخاصی هستند که پس از موفقیت در آزمون رسمی گمرک ایران، کارت حق العملکاری (کارگزاری) را دریافت می کنند و به عنوان نماینده قانونی (با وکالت رسمی ) صاحب کالا می توانند نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.

11 - انتخاب ترخیص کار چه مزیتی دارد؟

ترخیص کاران با توجه به تجربه و شناخت قوانین و مقررات گمرکی ، آشنایی با تعرفه کالا ، ارزش کالا وانتخاب راه کارهای مناسب ، تلاش می کنند با صرف حداقل هزینه ودر کوتاه ترین زمان کالای مشتریان را در سلامت کامل ترخیص کنند.

12 - تعرفه کالا چیست؟

تعرفه کالا عددی 8 رقمی است که بر اساس نوع جنس و کاربرد آن کالا در یکی از گروه های کالایی حیوانی،نباتی،ماشین الات صنعتی،مواد اولیه ویا غیره قرار می گیرد و تمامی کالا ها با توجه تعرفه خاص خود در گمرک اظهار می گردد.

13 - چگونه می توان تعرفه کالا را مشخص کرد؟

تعرفه کالا را می توان در کتابی که هر ساله از سوی سازمان توسعه تجارت ایران بنام "مقررات صادرات و واردات "منتشر می شود ،جستجو کرد. در ان کتاب علاوه بر تعرفه ، ماخذ حقوق ورودی ، ارزش افزوده و موارد متعدد مرتبط با موضوع تجارت قید گردیده است.

14 - حقوق ورودی چیست؟

هر کالا بر اساس تعرفه آن دارای ماخذ مشخصی است که مبنای محاسبه حقوق ورودی است . حقوق ورودی از ارزش سیف کالا که مجموع "بهای کالا + کرایه حمل+ بیمه " می باشد تعیین می گردد.

15 - حقوق گمرکی چگونه محاسبه می شود؟

حقوق ورودی=ارزش افزوده +(ماخذ x ارزش سیف کالا)

16 - در صورتیکه تعرفه کالا یا ارزش از نظر گمرک قابل قبول نباشد راهکار چیست؟

در صورت مغایرت و اینکه ارزش اظهار شده و حقوق ورودی اعلام شده کمتر از نظر استنباطی گمرک باشد نسبت به ما به التفاوت حقوق ورودی مطالبه و جریمه ای نیز متناسب با تفاوت حقوق ورودی در نظر گرفته می شود.